Alig ért véget a szezon, kezdődik is a következő az NBA-ben. A rajt előtt azonban még van egy eléggé fajsúlyos kérdés: mi lesz James Harden sorsa?

Cserélhetetlen státuszban

James Harden a liga egyik legjobb játékosa, bármikor képes egymaga meccseket eldönteni (azt nem mondtam, hogy pozitív vagy negatív értelemben...), egy komplett franchise és taktika épült az ő játékára, szóval nyugodtan állíthatjuk, különleges játékos. Simán átlagol 30-35 pontot egy szezonban, de akkor miért van az, hogy a csapatok többsége nem tolong a Houston Rockets játékosáért és miért kért cserét jelenlegi csapatától Harden? 

A Houston Rockets az elmúlt években mindent alárendelt James Harden igényeinek. Hozzá igazították az edzéseket, utazást, illetve még a keretet is. Olyan edző ült a kispadon, aki a lehető legtöbbet tudta kihozni belőle, ez MVP-címekben mutatkozott meg leginkább. A rájátszásra ugyanis rendre elfáradt Harden. Ennek érdekében hozták egykori pajtását, Russell Westbrookot, hogy levegye a terhet róla az alapszakasz során, illetve alternatíva legyen a PO-ban. 

Westbrook érkezése után nem sokkal, húzott egy merészet Mike D'Antoni és Daryl Morey: elcserélték Clint Capelát (egyetlen használható centerüket) és small-ball-ra váltottak. A terv hosszabb távon nem működött, sima 4-1-re kikaptak a Lakerstől a rájátszásban. D'Antoni nem volt megfelelő egy bajnoki címért küzdő csapat élére, de érezhető volt, hogy valami a csapaton belül sem működött. James Harden ezért cserét kért, ráadásul azt is megszabta, hová akar kerülni: Brooklyn Nets (2.40). 

A ligában lett egy új "divat", hogy a játékosok szabják meg, hogy hová akarnak kerülni, még akkor is, ha érvényes szerződésük van jelenlegi munkaadójuknál. A Houston GM-je feltérképezte a lehetőséget és arra jutott: mivel egy az egyben nem kap a Netstől akkora értéket, amennyit Harden ér, ezért nem cseréli el hozzájuk a liga szupersztárját. Harden számára különösen fontos lett volna a Nets, újra egy csapatban lehetett volna Duranttel, azonban a houstoni pályafutása során, most először mondtak neki nemet a vezetők.

Hogyan tovább?

Az egyre inkább látszik, hogy igazán komoly értéket nem tud adni érte a Brooklyn, miközben a Houston kerete is átalakult, Westbrook Washingtonba került, cserébe érkezett John Wall, illetve egyetemi haverja, DeMarcus Cousins. Két injury-prone játékos, akiknél bármikor jöhet egy-egy hosszabb kihagyás a sérülések miatt. Kockázatos döntés, ráadásul Wall esetében óriási szerződésről beszélünk, de az előszezoni meccsek alapján ígéretes votl a Wall - Cousins duó. 

Ez azonban önmagában kevés a bajnoki címhez, tudja ezt Harden is. Stephen Silas lett az edző, akinek ez az első head coach besorolása, olyan segítőket kapott maga mellé, mint Jeff Hornacek, de az erős nyugati főcsoportban ez a keret kevés a döntőhöz. Harden eljutott oda, hogy nem fontos a Brooklynhoz cserélni őt, csak cseréljék már el. Azt mondta, megfelel számára a Milwaukee, Miami vagy a Philaldephia is, de mindenképp szeretne keletre kerülni. 

Hová szerződik James Harden?

Valószínűleg ennek az az egyik oka, hogy a keleti főcsoportból könnyebb döntőt játszani, mint a Lakers - Clippers - Mavs - Blazers - Nuggets - Jazz fémjelezte nyugatról. Mi a gond, hiszen Hardenért kapkodnának a csapatok, nem? Nem éppen, eléggé problémás személy, ráadásul taktikai szempontból a csapatok lehetőségei korlátozottak lennének. Harden ugyanis csak labdával használható, vagy csak ilyen rendszerben láttuk őt? 

Harden játékának elemzése

Harden dobásainak több mint 80%-a úgynevezett unassisted helyzetből születik, tehát magának teremtette meg a lehetőséget a triplára. Annak ellenére, hogy eléggé nagy arányban épít a step back triplákra, mégis hatékonynak mondható ilyen körülmények között is (nem minden meccsen...). Az, hogy Harden játéka mennyire épül az individualista stílusra, mennyire oldja meg egyedül a helyzeteket, jól mutatják az alábbi ábrák.

James Harden játékának elemezése

A baloldalin a catch and shoot dobásokat láthatjuk, illetve az önerőből megteremtett lehetőségekből "kierőszakolt" triplákat. Jól látható, hogy Harden mennyire a szélsőértéken mozog, mindent maga akar megoldani (mindezt 2018/19-es szezonban, de azóta sem változott a helyzet). A jobboldali képen az látható, hogy egy játékos a tripla előtt hány cselt csinál. Harden? Eszméletlen, hogy mennyire fárasztja magát a labdavezetéssel és a helyzet megteremtésével. 

Még a játékosok többsége törekszik rá, hogy catch and shoot szituációból, esetleg 1-2 csel után rádobja, addig Harden a végletekig próbálja feszíteni a húrt. Az viszont téveszme, hogy a Szakáll becenévre hallgató kosaras csak erre a játékra lenne képes. Az alábbi ábra ugyanis jól szemlélteti, hogyan változott meg Mike D'Antoni alatt a játéka, hogyan vált dobógéppé. 

Mike D'Antoni és James Harden "viszonya".

A statisztika szembeötlő, ugyanis D'Antoni érkezése teljesen megváltoztatta Harden játékát. Régebben is volt rá példa, hogy sokat tartotta magánál a labdát egy-egy dobás előtt, de ezek az adatok D'Antoni érkezése után megugrottak. A Houston Rockets taktikáját is ehhez mérten dolgozták ki, de ez nem azt jelenti, hogy Harden nem lenne képes a catch and shoot játékra. 

Ki lesz a befutó?

Továbbra is égető kérdés tehát, hogy hová igazol James Harden. Az biztos, hogy a Houston Rocketsnél már nem számolnak vele, előszezoni meccseken nem lépett pályára, jól látható, hogy Silas a Wall - Cousins duóval próbál valamit kezdeni. Két probléma merült fel: az ajánlat (Unibet) úgy szól, hol kezdi a szezont James Harden? Mindössze egy hét (december 22.) és kezdődik a szezon. Kevés az idő a cserére, de nagyobb gond, hogy hová cserélik?

A Houston vezetése szeretne érte minimum egy All-Star szintű (vagy óriási potenciállal megáldott) játékost kapni, de a Philadelphiában nem cserélik Ben Simmonst érte, ahogyan Joel Embiid sem mehet egy az egyben Hardenért. Hiába szeretne a 76ersnél játszani Szakáll, ez valószínűleg nem fog összejönni, ahogyan a Nets sem. Marad a Miami Heat és a liga egyik legtehetségesebb kerete. 

Az elnök Pat Riley, ismerjük a munkásságát, hogy mindig a legjobbakkal dolgozhatott, kell neki egy-egy All-Star kaliber (Magic Johnson, Patrick Ewing, Dwayne Wade vagy épp LeBron James). Azt is tudjuk, hogy Riley képes ilyen transzfereket összehozni (The Decision), ugyanakkor most nem látni, mit adna fel Hardenért Riley? Jimmy Butler jöhetne szóba kaliber szempontjából (és pénzügyileg), de nem valószínű, hogy épp őt elengednék. Adebayo és Herro mozdíthatatlan, szóval ennyi lenne?

A Miami szorzója kecsegtető (7.00), de egyelőre nagyobb a valószínűsége, hogy Harden marad Texas államban, egy kis ideig még biztosan. Önmagában az 1.57-es szorzó nem éri meg a fogadást (Houstonban marad), inkább akkor kisebb apróval valamelyik 7.00-es szorzót (esetleg 51.00-ért az Atlantát), mert könnyedén benne van az is, hogy Harden értéke hamar nullára redukálódik (nem ad fel érte senki semmit), emiatt sürgeti az idő a Houstont! 

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: James Harden melyik csapatot választja?